סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


מאדים - תמונת מצב לקיץ 2003

התבוננו בשמיים בשעות הלילה - לעולם לא תראו את כוכב מאדים קרוב כל כך לכדור הארץ!!!


מאדים
התמונה באדיבות
סוכנות החלל האמריקנית - NASA

בסוף חודש אוגוסט ובמשך חודש ספטמבר (ב-27 באוגוסט ליתר דיוק!) המרחק בין כדור הארץ למאדים היה הקרוב ביותר ב-60,000 שנה! שכננו, מאדים, שוב יהיה כל כך קרוב אלינו רק ב-28 באוגוסט 2287 (בעוד 284 שנה)!
במרחק כזה מאדים נראה חזק ובהיר ואפשר להבחין בקלות בצבעו האדום. אם ברשותכם טלסקופ,  תוכלו לראות ממרחק כזה גם את פני הכוכב על ענני האבק, הרי הגעש והמרחבים שבו.

בדרך כלל מאדים נמצא במרחק 50,000 מיליון ק'מ מכדור הארץ.
תנועת כדור הארץ ומאדים סביב השמש הביאו לכך שבחודשי אוגוסט ואוקטובר השנה, המרחק הצטמצם למרחק של 34,000 מיליון ק'מ בלבד! זה נשמע אמנם מרחק אדיר - אבל בקנה מידה של מערכת השמש זה קרוב מאוד!

כפי שידוע לכם בוודאי, כדור הארץ, מאדים וכוכבי לכת אחרים מסתובבים במסלולים סביב השמש. השמש ותשעת כוכבי הלכת שנעים סביבה נקראים מערכת השמש. הזמן שבו משלימים כוכבי לכת שונים את המסלול סביב השמש משתנה מכוכב לכוכב. כדור הארץ נע במסלול קצר יחסית סביב השמש ומשלים אותו תוך 365 ימים. מאדים נמצא רחוק יותר מהשמש ועל כן המסלול שלו ארוך יותר ונמשך 687 יום.


מערכת השמש
שימו לב - התמונה ממחישה את סדר כוכבי הלכת במערכת
אך היא אינה על פי קנה מידה ואינה ממחישה את המרחקים האמיתיים בחלל!

פעם ב-26 חודשים מאדים וכדור הארץ מתקרבים מעט זה לזה, וכדור הארץ 'עוקף' את מאדים שנע 'לאט' יותר סביב השמש. כל זה טוב ויפה, אבל המרחק הקטן שבין מאדים לכדור הארץ בתקופה הזאת הוא תופעה ייחודית שלא הייתה מאז ימי אנשי המערות!

מה קרה עכשיו?
כדור הארץ ומאדים נמצאים שניהם באותו צד של השמש ויוצרים קו ישר, שבו כדור הארץ נמצא בדיוק בין השמש למאדים. מאדים נמצא כעת בנקודה הקרובה ביותר אל כוכב הלכת שלנו וגם בנקודה הקרובה ביותר אל השמש. כל זה מאפשר לנו לראות את כוכב הלכת מאדים בצורה ברורה כל כך. אולי בעבר הסתכלתם בשמיים וחשבתם שראיתם את מאדים... בימים אלה כבר אי אפשר להתבלבל!

אם כן, ההתרגשות סביב כוכב הלכת מאדים בעיצומה! חובבי אסטרונומיה (חקר היקום) ומדענים כאחד מקיימים תצפיות ובוחנים את שכננו שהגיע לביקור! המרחק הקצר בין כוכבי הלכת מאפשר מחקר מעמיק יותר של הכוכב. סוכנות החלל האמריקנית NASA עוסקת בימים אלה בצילומים ובאיסוף מידע על מאדים מטלסקופים משוכללים הנמצאים על כדור הארץ ובחלל. 

אנחנו לא מסתפקים בתצפיות ובשעה זו שתי חלליות עושות את דרכן אל מאדים ומתעתדות לנחות על כוכב הלכת בשנה הבאה. חלליות אלה יחפשו סימני חיים על מאדים וינסו לאתר מקורות מים מתחת לפני כוכב הלכת. תוכניות העתיד הן לשלוח בזמן הקרוב גם בני אדם אל מאדים...

ומי יודע...
אולי בפעם הבאה שמאדים וכדור הארץ יתקרבו כל כך זה אל זה, בני אדם יוכלו לקבל מבט ברור ויפה...  של כדור הארץ מביתם שעל פני כוכב הלכת מאדים!

 

כתיבה: קרן אטינגר
עריכת לשון: שרה פוקסהועלה בתאריך - 16/9/2003 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא