סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


צונאמי

ביום ראשון, ה-26 בדצמבר 2004, זיעזעה רעידת אדמה  חזקה את דרום יבשת אסיה. רעידת האדמה התרחשה עמוק מתחת לאוקיינוס ההודי. על פי מדידות, רעש האדמה היה בעוצמה של 9 בסולם ריכטר . זהו הרעש החזק ביותר שנרשם זה 40 שנה. מומחים השוו את עוצמת רעש האדמה לפיצוץ של מיליון פצצות אטום.


מחורבותיו של כפר באינדונזיה שנפגע  מצונאמי.
צולם בידי
צלם הצי האמריקני ב-2 בינואר 2005

בעקבות רעידת האדמה נוצרו בים גלי ענק שהגיעו עד לגובה 12-14 מטרים. הגלים הללו התפשטו במהירות אדירה, ושטפו את האיים ואת אזורי החוף של מדינות רבות בדרום אסיה ובמזרח אפריקה. גלים אלו, המכונים בשם "צונאמי", פגעו ב-12 מדינות: סרי-לנקה, הודו (כולל איי אנדמן ואיי ניקובאר), אינדונזיה, תאילנד, מלזיה, מיאנמר, בנגלדש, האיים המלדיביים, סומליה, טנזניה, איי סיישל וקניה.

אנימציה של הצונאמי שנוצר בעקבות רעידת האדמה באוקיינוס ההודי
Animation by Vasily V. Titov, Associate Director, Tsunami Inundation Mapping Efforts (TIME), NOAA/PMEL - UW/JISAO, USA

גלי הצונאמי הרסו כפרים שלמים, והשאירו מיליוני אנשים בלי בית. כ-280,000 אנשים נהרגו או עדיין נעדרים.  מהנפגעים ומהנעדרים נמצאים גם מטיילים ישראלים שטיילו באזור. זהו אחד מאסונות הטבע הגדולים ביותר שאירעו במאה השנים האחרונות. מדינות מכל רחבי העולם,  ובכללן מדינת ישראל, מנסות לסייע למדינות שנפגעו מהצונאמי להתאושש מהאסון שפקד אותן.
בדפים הבאים תוכלו ללמוד על הצונאמי; כיצד נוצר, מה הייתה השפעתו וכיצד ניתן להתגונן מפניו.

קדימההועלה בתאריך - 26/5/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא