סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


אונית המעפילים "אקסודוס"

ביום כ"ג בתמוז תש"ז (11 ביולי 1947) הפליגה מדרום צרפת ספינת המעפילים "אקסודוס 1947" הידועה גם בשמה העברי "יציאת אירופה תש"ז" .
הידעתם? "אקסודוס" היא מילה שמקורה ביוונית ופירושה יציאה המונית.

על הספינה נדחסו כ- 4,500 מעפילים אשר היו ניצולי שואה ממחנות העקורים בגרמניה ורצו לעלות לארץ ישראל.

אוניית המעפילים אקסודוס
אוניית המעפילים אקסודוס
באדיבות אוסף התצלומים הלאומי

בחודשים שקדמו להפלגת "אקסודוס" הצליחו לעלות לארץ במבצעי העפלה שונים כ- 13,000 יהודים. אך "אקסודוס" הפכה לאחד הסיפורים הגדולים והמוכרים ביותר בתולדות ההעפלה לארץ ישראל...

תקופת ההעפלה
כל זה קרה בזמן המנדט הבריטי, עוד לפני הקמת מדינת ישראל בשנת 1948 .

מהו המנדט הבריטי? בשנת 1917 כבשו הבריטים את ארץ ישראל מידי הטורקים ששלטו בה אז. בשנת 1920 קיבלה ממשלת בריטניה  מחבר הלאומים מנדט על ארץ ישראל. השלטון הבריטי בארץ ישראל הסתיים עם ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בה' באייר תש"ח (14.5.48).

באותם הימים התירו הבריטים רק ליהודים מעטים לעלות לארץ ישראל. השליטים הבריטים בארץ ישראל לא רצו להרגיז את הערבים ולכן הם "סגרו את שערי המדינה" ולא אפשרו עלייה חופשית לארץ.

אולם, בשנים האלה התחוללה השואה הנוראה. מיליוני יהודים נרצחו באירופה והמעטים שהצליחו לברוח מהנאצים חיפשו מקום בטוח שאליו יוכלו להגיע. גם לאחר תום המלחמה סבלו היהודים ורבים מהם ביקשו לעלות לארץ ישראל.

מה עשו היהודים בארץ ובאירופה?

מכיוון שהם היו נחושים להגיע לארץ למרות החוקים הבריטיים, החליטו היהודים לעשות זאת בצורה לא חוקית. לעלייה הזאת קראו "עלייה בלתי לגאלית (בלתי חוקית) או העפלה.


מעפילים בחופי נתניה
מעפילים בחופי נתניה
באדיבות אוסף התצלומים הלאומי


"המוסד לעלייה ב'" היה הארגון שהיה אחראי על הבאת המעפילים לארץ. חבריו פעלו במחתרת (בסוד). הם אספו את היהודים באירופה, קנו אוניות שיביאו אותם לארץ ודאגו להעברתם מהאוניות אל יישובי הארץ.

קדימה

הועלה בתאריך - 12/7/2005 ע"י קרן אטינגר

כל הזכויות שמורות, 2003, עמותת סנונית. ©  infogalim@www.galim.org.il
לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות יהדות ומקרא